Az ISO 45001 szabvány: Munkahelyi Egészségvédelmi és Biztonsági Irányítási Rendszer. Célja a munkahelyi kockázatok minimalizálása, a balesetek megelőzése, és a biztonságos munkakörnyezet megteremtése.
A MEBIR (ISO 45001) a társaságok biztonsági kötelezettségeit, munkahelyi egészségvédelemmel és a biztonságos munkavégzéssel kapcsolatos feladatait foglalja irányítási rendszerbe. 2000 január 1-én lépett hatályba az a szabályozás, ami alapján minden olyan cégnek, ahol min. 1 alkalmazott dolgozik, rendelkeznie kell a törvény feltételeinek megfelelő kockázatbecsléssel. Ennek alapos áttekintése, és az ebből következő intézkedési terv létrehozása az egyik leglényegesebb munka a ISO 45001 szempontjából.
Mi az ISO 45001 Munkahelyi Egészségvédelmi és Biztonsági Irányítási Rendszer?
Az ISO 45001 szabvány a munkahelyi egészségvédelem és biztonság nemzetközi irányítási rendszere, amelyet az ISO 2018-ban adott ki. Kidolgozását az egyre növekvő munkahelyi balesetek és az egészséget veszélyeztető kockázatok tették szükségessé. A szabvány az OHSAS 18001 utódjaként született, és világszinten egységes keretet nyújt a biztonságos munkakörnyezet kialakításához. Célja a kockázatok csökkentése, a baleset megelőzés, valamint a munkahelyi biztonság folyamatos fejlesztése minden iparágban. Az ISO (Nemzetközi Szabványügyi Szervezet) az ISO 45001 szabványt 2018. március 12-én jelentette meg, egyúttal a régi OHSAS 18001 szabványt hatályon kívül helyezték. Az ISO 45001:2018 szabvány, a régi MSZ 28001:2008 (BS OHSAS 18001:2007) szabványt váltja ki. A cégeknek, amelyek MSZ 28001:2008 (BS OHSAS 18001:2007) tanúsítvánnyal rendelkeztek, 2021. március 11-ig kell az ISO 45001-re átállniuk.
Milyen előnyei származnak egy vállalkozásnak, ha megszerzi az ISO 45001 tanúsítványát?
Az ISO 45001 Munkahelyi Egészségvédelmi és Biztonsági Irányítási Rendszer üzemeltetése elősegíti az egyre szigorodó munkavédelmi szabályok betartását, valamint a munkahelyi balesetek és egészségkárosodások valószínűségének a csökkenését.
Az ISO 45001 rendszer felépítésénél, működtetésénél és annak igazolásánál, az ISO 45001 (MEBIR / OH&S) szabványban foglaltaknak kell megfelelni. A szabvány igyekszik felügyelni a szervezetek munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági intézkedéseit azáltal, hogy útmutatást ad a ISO 45001 beépítésére a vállalati folyamatokba.
Az ISO 45001 tanúsítványt megszerző vállalkozások az alábbi előnyökről számolnak be:
1.) Balesetek és sérülések csökkentése: A szabvány a munkahelyi kockázatok azonosítását és kezelését segíti, csökkentve a balesetek és sérülések számát.
2.) Pontosabb megfelelés jogszabályoknak: Segít a munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági előírásoknak való megfelelésben, csökkentve a jogi kockázatokat.
3.) Nagyobb dolgozói elégedettség: Biztonságos munkakörnyezetet teremt, amely növeli a munkavállalók elégedettségét és elkötelezettségét. Kevesebb munkabaleset = könnyebb az új munkatársak toborzása.
4.) Működési hatékonyság javulása: Kevesebb kiesés és leállás a balesetek miatt, ami jobb termelékenységhez és hatékonyabb működéshez vezet. Kevesebb táppénz = rentábilisabb működés.
5.) Javuló hírnév és versenyelőny: Az ISO 45001 tanúsítvány növeli a cég hírnevét és előnyt jelenthet a piacon, hiszen sok ügyfél és partner értékeli a biztonság iránti elkötelezettséget. A jól működő ISo 45001 rendszer segíti a szervezeteket abban, hogy a róluk kialakuló kép tükrözze felelősségtudatukat.
Az ISO 45001 szabvány szerinti rendszer kiépítésének lépései
Az ISO 45001 szerinti munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági irányítási rendszer bevezetése az alábbi lépésekben valósítható meg:
1.) Vezetőségi elkötelezettség biztosítása: Az első lépés a felső vezetés támogatása, amely elengedhetetlen az erőforrások biztosításához és a munkahelyi biztonsági célok megfogalmazásához.
2.) Kockázatértékelés és helyzetelemzés: Felmérik a jelenlegi munkahelyi egészségvédelmi és biztonsági állapotot, hogy azonosítsák a kockázatokat és az eltéréseket az ISO 45001 követelményeitől.
3.) Célkitűzések és biztonsági politika meghatározása: Megfogalmazzák a munkahelyi biztonsági célokat és a vállalat biztonsági politikáját, amelyek iránymutatásul szolgálnak a rendszer bevezetéséhez.
4.) Szervezeti szerepek és felelősségek kijelölése: Az egyes munkakörök biztonsági feladatait és felelősségeit meghatározzák, ezzel biztosítva, hogy mindenki tisztában legyen a szerepével.
5.) Kockázatok kezelése és megelőzési stratégia: Az azonosított kockázatok minimalizálására megelőző intézkedéseket dolgoznak ki, amelyeket a folyamatok során bevezetnek.
6.) Dokumentációs rendszer kialakítása: Létrehozzák a szükséges dokumentációt, amely tartalmazza a szabályzatokat, eljárásokat és jelentéseket, hogy a rendszer átlátható és ellenőrizhető legyen.
7.) Munkavállalók képzése és oktatása: A dolgozók biztonsági képzésének biztosítása, hogy tisztában legyenek az új szabályokkal, eljárásokkal és a saját biztonsági feladataikkal.
8.) Rendszer bevezetése a gyakorlatban: A kidolgozott intézkedéseket és folyamatokat bevezetik a mindennapi működésbe, következetesen figyelve a biztonsági előírásokra.
9.) Belső audit és vezetőségi átvizsgálás: A rendszer hatékonyságát belső auditokkal ellenőrzik, hogy azonosítsák az esetleges eltéréseket és javítási lehetőségeket.
10.) Tanúsító audit: A megbízott független külsős tanúsító iroda tanúsító audit keretében bizonyítékokat gyűjt arra vonatkozólak, hogy a vállalkozás bevezette és üzemelteti a Az ISO 45001 szabvány szerinti Munkahelyi Egészségvédelmi és Biztonsági Irányítási Rendszert.
Az ISO 45001 tanúsítás gyakorlati kérdései
Próbáljuk csokorba szedni a legsűrűbben előforduló gyakorlati kérdéseket.
Meddig érvényes az ISO 45001 tanúsítvány?
Az ISO 45001 tanúsítvány három évre szól évenkénti felügyeleti audittal. Például: ha a tanúsító audit 2025.01.01 volt, akkor az 1. felügyeleti auditot 2026.01.01-ig kell megtartani, a 2. felügyeleti auditot pedig 2027.01.01-ig. A harmadik év után indulhat a következő három éves ciklus 2028 január 1-én egy ún. megújító audittal.
Mennyibe kerül az ISO 45001 tanúsítvány megszerzése és megtartása?
A tanúsítás teljes költsége két, nagyságrendileg hasonló összegből áll össze:
1.) A tanácsadói díj: egy kisebb 1-3 fős, egyszerű tevékenységet végző mikrovállalkozás ISO 45001 OH&S / MEBIR bevezetés esetén nettó 300-400.000 Ft tanácsadói költséggel számolhat.
2.) Tanúsítási díj (a választott tanúsító iroda számára fizetendő Marton Szakértő Iroda, TÜV, DNV, SGS, stb.): a tanúsító iroda díja a felkészítéséhez hasonló összegű.
Összesen tehát az első év költsége hozzávetőleg 600-800.000 Ft + ÁFA lesz. (Ez nem ajánlat, csak indikatív tájékoztatás.) Az évenkénti ún. felügyeleti audithoz kapcsolódó díjak ennél alacsonyabbak, a tanácsadói díj és a tanúsító iroda díja is a tanúsító audithoz kapcsolódó költségek 60-80%-a. Fenntartani olcsóbb a tanúsítványt, mint megszerezni. A fenti mikrovállalkozásra vetítve tehát a tanúsítottság megtartása évente nettó 400-800.000 Ft-ba kerül.
Mennyi ideig tart a teljes folyamat?
A felkészítés időtartama normál esetben 1-3 hónap (sürgős esetben 1 hónapra redukálható). Érdemes azonban figyelembe venni, hogy a tanúsító szervezet a tanúsítás lefolytatásához előírhat akár két vagy három hónapos igazolt szabvány szerinti működést is. Sikeres audit után (és pénzügyi rendezést követően) néhány nap alatt kézhez kaphatja a vállalkozás a tanúsítványt.
Miért épp minket bízzon meg a felkészítéssel?
1.) Cégünk 2010 óta vállal ISO 45001 (2018 előtt: OHSAS 18001 / MSZ 28001) tanácsadói közreműködést auditra felkészülésben. Tanácsadó munkatársunk rendelkezik munkavédelmi technikusi és tűzvédelmi előadói képesítéssel is.
2.) Évente cca. 100 sikeres audit tapasztalatával a hátunk mögött nyugodt szívvel vállalunk auditgaranciát az Ön auditjára is! Mit jelent ez? Addig folytatjuk a munkát (extra ellentételezés nélkül, az eredeti árért) amíg a tanúsítványt az Ön cége meg nem szerzi.
3.) Versenyképes árakat biztosítunk Önnek. Mi nem sikerdíjat számolunk, “csak” munkadíjat. Árképzésünkben nem játszik szerepet az ügyfelünk árbevétele. Rutinunk és szakmai rálátásunk megengedi, hogy vékonyabban fogjon a ceruzánk, amikor árajánlatot adunk Önnek.