Az ISO 14001 tanúsítvány célja, hogy folyamatai szabályozásában ésszerű környezeti terhelést redukáló működést vezessen be, ezzel is biztosítva a környezeti terhelés olyan csekély mértékét, amely feltétlenül szükséges.
Mi az az ISO 14001 Környezetközpontú Irányítási Rendszer (KIR)?
Az ISO 14001 egy környezetirányítási szabvány, amelyet a Nemzetközi Szabványügyi Szervezet (ISO) hozott létre a vállalkozások környezeti hatásainak csökkentésére és a fenntarthatóság előmozdítására. A szabvány első változata 1996-ban jelent meg, válaszul a növekvő globális környezetvédelmi aggályokra és az 1992-es Rio de Janeiró-i Föld-csúcstalálkozóra. Az ISO 14001 célja egy olyan keret biztosítása, amely segít a szervezeteknek környezetbarát gyakorlatokat kialakítani, csökkenteni az erőforrások felhasználását és a hulladékot, megfelelni a szabályozásoknak, valamint felkészülni a környezeti kockázatokra.
Az ISO 14001 azóta többször frissült, a legutóbbi változata 2015-ben jelent meg, hogy jobban igazodjon az új gazdasági és környezeti kihívásokhoz. Az ISO 14001 tanúsítvány megszerzése javítja a vállalat környezetvédelmi hitelességét, lehetőséget ad a fenntartható fejlődés iránti elkötelezettség bizonyítására, és versenyelőnyt nyújt azok számára, akik fenntartható üzleti gyakorlatokat folytatnak.
Kinek érdemes bevezetnie az ISO 14001 Környezetközpontú Irányítási Rendszert?
Mindazon vállalkozásoknak érdemes megfontolnia és bevezetnie az ISO 14001 környezetközpontú irányítási rendszert, ha a szervezet környezeti negatív hatásai jelentősek (levegő / víz szennyezés, egészségre ártalmas anyagok felhasználása, kellemetlen szagok, zajjal kapcsolatos problémák).
Egy bevezetett környezetközpontú irányítási rendszer befektetés a vállalat jövőjébe. Az ISO 14001 környezetirányítási rendszer nagyon gazdaságosan integrálható az ISO 9001 minőségirányítási rendszerrel, az ISO 22000 élelmiszer-biztonsági irányítási rendszerrel, vagy az ISO 45001 munkahelyi egészségvédelem és biztonság irányítási rendszerrel.
ISO 14001 környezetirányítási rendszer tanúsítás után a következő pozitív hatásokkal találkozik:
Az ISO 14001 tanúsítvány megszerzése számos előnyt biztosíthat egy vállalkozásnak:
1.) Környezeti hatások csökkentése: A szabvány segít minimalizálni a vállalat tevékenységeinek környezetkárosító hatását.
2.) Megfelelés jogszabályoknak: Biztosítja, hogy a cég megfeleljen a környezetvédelmi előírásoknak, csökkentve ezzel a büntetések kockázatát.
3.) Versenyelőny: A tanúsítvány növeli a cég elismertségét és javítja a versenyképességet. A vevők és a hatóságok pozitívabban ítélik meg a tanúsított céget. Számos pályázat írja elő az ISO 14001 szabványnak való megfelelést.
4.) Költségcsökkentés: A hatékony erőforrás-felhasználás és hulladékkezelés révén költségeket takaríthat meg. Csökken az energiafelhasználás (és így a közüzemi számlák végösszege).
5.) Ügyfélbizalom növelése: Az ügyfelek számára a környezettudatosságot és a fenntarthatóságot jelzi. A vállalkozások szívesebben köteleződnek el egy környezettudatosabb partner mellett.
Az ISO 14001 szabvány szerinti KIR kiépítési és tanúsítási folyamata:
1.) Előkészítés
- A vállalkozás tevékenységi folyamatainak, elképzelhető veszélyforrásainak feltérképezése
- A rendelkezésre álló dokumentáció átvizsgálása
- A cég számára betartandó jogszabályok és szabványok pontos rendszerezése
- A környezetirányítási vezető kijelölése
2.) Az ISO 14001 szabvány szerinti környezetirányítási dokumentumrendszer kidolgozása
- Környezeti politika és célok meghatározása
- Környezetközpontú irányítási kézikönyv elkészítése
- Eljárás Utasítások kidolgozása
- Program a környezeti célok és tervek megvalósítására
3.) A környezetközpontú irányítási rendszer bevezetése
- Belső audit(ok)
- Vezetőségi átvizsgálás
- Környezetirányítási rendszer oktatása
- A szervezet által előidézett környezeti hatások pontos azonosítása, vizsgálata és értékelése
- A szükséges helyesbítő és megelőző intézkedések meghatározása
4.) Az ISO 14001 tanúsítás folyamata:
- Előaudit (kötelező)
- Dokumentáció átvizsgálása
- Helyszíni audit
- Auditjelentés készítése
Az ISO 14001 tanúsítás gyakorlati kérdései
Próbáljuk csokorba szedni a legsűrűbben előforduló gyakorlati kérdéseket.
Meddig érvényes az ISO 14001 tanúsítvány?
Az ISO 14001 tanúsítvány három évre szól évenkénti felügyeleti audittal. Például: ha a tanúsító audit 2025.01.01 volt, akkor az 1. felügyeleti auditot 2026.01.01-ig kell megtartani, a 2. felügyeleti auditot pedig 2027.01.01-ig. A harmadik év után indulhat a következő három éves ciklus 2028 január 1-én egy ún. megújító audittal.
Mennyibe kerül az ISO 14001 tanúsítvány megszerzése és megtartása?
A tanúsítás teljes költsége két, nagyságrendileg hasonló összegből áll össze:
1.) A tanácsadói díj: egy kisebb 1-3 fős, egyszerű tevékenységet végző mikrovállalkozás ISO 14001 EMS / KIR bevezetés esetén nettó 300-400.000 Ft tanácsadói költséggel számolhat.
2.) Tanúsítási díj (a választott tanúsító iroda számára fizetendő Marton Szakértő Iroda, TÜV, DNV, SGS, stb.): a tanúsító iroda díja a felkészítéséhez hasonló összegű.
Összesen tehát az első év költsége hozzávetőleg 600-800.000 Ft + ÁFA lesz. (Ez nem ajánlat, csak indikatív tájékoztatás.) Az évenkénti ún. felügyeleti audithoz kapcsolódó díjak ennél alacsonyabbak, a tanácsadói díj és a tanúsító iroda díja is a tanúsító audithoz kapcsolódó költségek 60-80%-a. Fenntartani olcsóbb a tanúsítványt, mint megszerezni. A fenti mikrovállalkozásra vetítve tehát a tanúsítottság megtartása évente nettó 400-800.000 Ft-ba kerül.
Mennyi ideig tart a teljes folyamat?
A felkészítés időtartama normál esetben 1-3 hónap (sürgős esetben 1 hónapra redukálható). Érdemes azonban figyelembe venni, hogy a tanúsító szervezet a tanúsítás lefolytatásához előírhat akár két vagy három hónapos igazolt szabvány szerinti működést is. Sikeres ISO 14001 audit után (és pénzügyi rendezést követően) néhány nap alatt kézhez kaphatja a vállalkozás a tanúsítványt.
Miért épp minket bízzon meg a felkészítéssel?
1.) Cégünk 2004 óta vállal tanácsadói közreműködést ISO 14001 szabvány szerinti felkészülésben, így több mint, 20 éves tapasztalattal rendelkezünk ISO 14001 szabvány szerinti felkészítés területén. Nem sok konkurensünk mondhatja ezt el magáról.
2.) Évente cca. 100 sikeres audit tapasztalatával a hátunk mögött nyugodt szívvel vállalunk auditgaranciát az Ön auditjára is! Mit jelent ez? Addig folytatjuk a munkát (extra ellentételezés nélkül, az eredeti árért) amíg a tanúsítványt az Ön cége meg nem szerzi.
3.) Versenyképes árakat biztosítunk Önnek. Mi nem sikerdíjat számolunk, “csak” munkadíjat. Árképzésünkben nem játszik szerepet az ügyfelünk árbevétele. Rutinunk és szakmai rálátásunk megengedi, hogy vékonyabban fogjon a ceruzánk, amikor árajánlatot adunk Önnek.
Ügyfeleink véleménye a munkánkról…
Kiváló, rugalmas, eredményes, célratörő együttműködés volt a közös munka során.
Megbízható színvonalú szolgáltatást kapunk, elégedettek vagyunk Ági munkájával. Legfőbb előnyeitek: humán erőforrás, kapcsolati tőke, szakértelem.
Gyorsaság, pontosság, precizitás. 🙂
Pontos, megbízható, szakszerű.