ISO 9001 tanúsítás
Az ISO 9000-es szabványsorozat rendszerszabvány, ami azt jelenti, hogy előírásai nem a termék meghatározott tulajdonságait határozzák meg, hanem a szervezet működésének egészét átszövő elveit fektetik le. A minőség: azt nyújtani a vevőnek amit akar, ahol és amikor akarja, folyamatosan, és megfelelő árért. Leegyszerűsítve: minőség az, ha a vevő jön vissza és nem a termék. A minőségirányítás (ISO9001) régebbi megnevezése Minőségbiztosítás, esetleg Minőségügyi rendszer.

Mi a gyakorlati haszna a ISO 9001 tanúsítványnak?
- Versenyelőny a piacon
- Jobb, pontosabb vezetői információk
- Ösztönző hatást gyakorol a beszállítói körre
- Jobb kapcsolat a vevőkkel
- Szervezettebbé válik a cég működése
- Csökkenek a vevői reklamációk, és lehetőség lesz az elemzésükre
- Sok pályázatnál előírás
Felkészülés az ISO 9001 szabvány szerinti irányítási rendszer bevezetésére és a tanúsítás lépései:
1. Előkészítés
- A vállalkozás tevékenységi folyamatainak, eljárásainak felmérése
- A minőségirányítási vezető kijelölése
- Auditterv, oktatási terv készítése
2. A dokumentumrendszer kidolgozása az ISO 9001 szabvány szerint
- Minőségpolitika és célok kialakítása
- Minőségügyi oktatás
- Kézikönyv kidolgozása
- Eljárás Utasítások elkészítése
- Munka- és vizsgálati utasítások
- Bizonylatok, formanyomtatványok, űrlapok, stb. elkészítése
3. A szabvány bevezetése az ISO 9001 Minőségirányítási Rendszer előírásai szerint
- Eljárás Utasítások, Munkautasítások bevezetése
- Fizikai rendteremtés
- Hitelesítések, kalibrálások elvégeztetése
- Belső audit
4. Az ISO9001 tanúsítás folyamata:
- Előaudit (nem kötelező)
- Dokumentáció auditori átvizsgálása (nem feltétlen helyszíni)
- Helyszíni audit
- Auditjelentés készítése, audit befejezése
Az ISO 9001 lényege:
- A felkészítés időtartama normál esetben 1-3 hónap, sürgős esetben 1 hónapra redukálható (feláras). Érdemes azonban figyelembe venni, hogy a tanúsító szervezet az ISO 9001 tanúsítás lefolytatásához előírhat akár két vagy három hónapos igazolt szabvány szerinti működést!
- Az ISO 9001 tanúsítvány három évre szól évenkénti felügyeleti audittal. Tehát: Tanúsító audit (pl. 2016.01.01) -> felügyeleti audit (2017.01.01-ig) -> felügyeleti audit (2018.01.01-ig). A harmadik év vége után indulhat a következő három éves ciklus egy ún. megújíó audittal melynek költségei a tanúsító és a felügyeleti költségek között vannak.
- A tanúsítvány megszerzésének költsége két részből áll: a tanácsadó díja, aki segít az ISO 9001 szabványra való felkészülésben (ezek vagyunk mi), és a tanúsítás díja, amit a választott tanúsító irodának kell fizetnie (Pl. TÜV, DNV, SGS, stb.). Mi csak a tanácsadói oldalt végezzük, de természetesen segítünk tanúsítót választani.
- Az első felkészítés költsége széles skálán mozog, egy kisebb 1-3 fős, egyszerű tevékenységet végző mikrovállalkozás ISO 9001 bevezetés esetén (tehát nem integrált rendszer) 150-400.000 Ft + ÁFA tanácsadói költséggel számolhat, amihez tartozik egy átlagosan 200-250.000 Ft + ÁFÁ-s tanúsítási díj. Összesen tehát az első év költsége hozzávetőleg 450-650.000 Ft + ÁFA lesz. (Ez nem ajánlattétel, csak indikatív tájékoztatás!)
- Az évenkénti ún. felügyeleti audithoz kapcsolódó díjak ennél alacsonyabbak, a tanácsadói díj és a tanúsító iroda díja is a tanúsító audithoz kapcsolódó költségek 50-75%-a. Fenntartani olcsóbb a tanúsítványt, mint megszerezni. A fenti mikrovállalkozásra vetítve tehát a tanúsítottság megtartása évente 250-500.000 Ft + ÁFÁ-ba kerül.
- Sikeres ISO 9001 tanúsító audit esetén (és pénzügyi rendezést követően) szinte azonnal kézhez kaphatja a vállalkozás a tanúsítványt.
- A munkanyelvünk magyar. Igény esetén azonban a felkészítést, a dokumentációt, és az auditot is vállaljuk angol, német és francia nyelveken. (Többletköltsége van.)